

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3 Ω |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Type | Molded |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Features | General Purpose |
Stock: 12756
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50099
Ext.Price$0.50099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50099 | $0.50099 |
| 10 | $0.32573 | $3.25730 |
| 25 | $0.29183 | $7.29575 |
| 50 | $0.26146 | $13.07300 |
| 100 | $0.23425 | $23.42500 |
| 300 | $0.21227 | $63.68100 |
| 500 | $0.19236 | $96.18000 |
| 1000 | $0.17783 | $177.83000 |
| 3000 | $0.16820 | $504.60000 |
| 5000 | $0.15909 | $795.45000 |
| 10000 | $0.15047 | $1504.70000 |
